Skip to content ↓

Staff

Headmaster 
R J MASTERS, BSc (Reading)
Deputy Head
Mr J P R Wood, BSc (Nottingham), Mathematics, Quality Assurance
School Business Manager
Mrs C H Morey, BA (Bristol), ACA
Assistant Head, Teaching & Learning and Staff Induction Coordinator
Dr J M Dunn, BSc (Newcastle), PhD (Cantab), Biology
Senior Leader Operations
Mr T M Kemp, BSc (Portsmouth), Design & Technology
Senior Leader Student Welfare
Mrs K E Middleton, BSc (Surrey), German
Director of Sixth Form
Dr J P Wainwright, PhD (Imperial College)
Development Director
Mrs C D Lupton

Teaching Staff

Ms H M Andrews, BSc (Kings College London), Biology, Pastoral Head of 6th Form
Mr C D Baker, BMu (Royal Welsh College of Music & Drama), Music, Assistant Head of Hodge House
Mrs A M Bambridge, MA (Sussex), CSci, CSci Teach, CChem, FRSC, Chemistry*
Miss R N Balcombe, BA (Leeds), Music*
Mr A Betts, BSc (Southbank), Physics NQT
Mr P C Boyages, BA, M. Teach, (University of Sydney), Assistant Head of Maths
Ms M F Broderick, BA, MA (Birmingham), French, KS4/5 Curriculum Development in French
Ms S Codling, Maths GT
Mrs D Colf, MSc (Bucharest), Mathematics
Dr M F Courel, BSc (Buenos Aires), PhD (MIT) Biology*, Head of KS3 Science
Mr C G Daniels, BSc (Warwick), Physics, Assistant Head of Lewin House
Mr C R Davies, BA (Oxon), MA Exeter, Religious Studies, Assistant Head of Duke House
Ms S A Flynn, BA (Southampton), MA (Open), PGCPSE (Open), English, Specialist Assessor, Difficulties in Literacy Development, Literacy Support
Mr S N C Fraser, BEd (De Montfort), Games & PE*
Mrs E D French, MA (Cantab), Mathematics, Timetabler
Mrs S M Gale, BA (Oxon), Dip Law (City of London), Latin & Classics
Dr C Gentile, PhD, MSc (Instituto Oswaldo Cruz (IOC-FIOCRUZ), Rio de Janeiro, Brazil), Biology GT
Mr R W Guy, BA (Wales), MA (Brookes), GDip (Wales), History, Assistant Head of Sixth Form (Learning and Progress)
Mr N Hermi, (Sorbonne), French, KS3 Curriculum Leader
Mr S A Hewitt, BSc (Portsmouth), DipIS, FCoT, NPQSL, CLT, MInstP, Physics*
Ms M R Hopkins, LLB (Queen’s), English
Miss K Hoyer, MA (Friedrich-Schiller University of Jena), History*
Mrs J C Hubbard, BSc (Open) Mathematics, Head of Hodge House
Ms H A Jayne, BA (Bangor), Religious Studies*, PSHE Co-ordinator
Mr A R Jewson, MEng (Bristol), Physics GT
Mrs R Joshi, BSc, MSc, MPhil (Jodhpur), Physics, Head Duke House
Mrs I E Lambert, MA (Leipzig), German*
Mrs A-S Leluan-Pinker, MA (ENS de Lyons), MPhil (Paris XII), French
Mrs K M Lynch-Howard, BA (UCL), MA (Goldsmiths), English, Latin, Assistant Head of Sixth Form – Guidance, UCAS and Oxbridge Coordinator
Mr J A McCafferty, BSc (London), Chemistry, Leader- Student Behaviour
Ms K J Manktelow, BA (Sheffield Hallam), Design & Technology, Assistant Head of Powell House
Mr R O Maudsley, BSc (Manchester), Mathematics
Mr A W McCulloch, BA (Kent), MA (London), English*
Mrs L M Mifsud, MA, MEd (Cantab), Mathematics*
Mrs K E Middleton, BSc (Surrey), German, Head of Student Welfare
Mr H Mudge, HND (Hertfordshire), Games Coach
Mrs R A Nagar, BA (King’s College London), History
Mr B Parkin, BA (Bath), PE
Miss E R Page, BA (Exeter), Religious Studies, NQT
Mr F S Reay, MSc (Loughborough), Design & Technology*
Mr D L D Reilly, BSc (Loughborough), PE, Teacher in Charge of Rugby
Mr R M Richardson, BSc (Imperial College), Chemistry, MRSC, Leader Co-Curriculum
Mr A J Robinson, BSc (Loughborough), Maths, Head of Powell House
Mr M J Rowlands, BA (Aberystwyth), Economics & Politics*
Mr D M Rumsey, BSc (Southampton), Economics NQT
Mrs K G Sadler, BSc (St Andrews), Biology, Head of Lewin House
Mr M J Sainsbury, BA (Central), Art
Mr H K Saxby, BTh (Westminster College), History
Ms U Sefton, Ruhr-Universitaet, Bochum , German
Mr J J J Shaghaghi, BSc (Imperial College), Chemistry NQT
Mrs N J Smith, BA (Reading), English
Mr N A Southall, BA (Exeter), Geography*
Mr J R C Taylor, BSc (Nottingham), Geography, Juddian Editor
Mrs S H Terrasse, BA (Leeds), French*
Miss L M Thomas, BA (Arts London), MEd (Cantab), Art*
Mr R J D Thornton, BA (Bristol), Latin & Classical Studies, Head of Classics
Mr C J-M Villeléger, BSc (Glamorgan), DUT (Institute Universitaire de Technologie du Limousin), French
Mrs G Williams, BEd (London), English
Miss M C Yarham, MA (Cantab), MSc (Edinburgh), Geography

* Head of Department 

ICT 

ICT Manager
Mrs V A Baldock, HND (Brighton), Software Engineering
Network Systems Manager
Mr B Headon FdSc (Open University)

Cover Supervisors

Mrs R A Brown-Humes, BA (Oxon)
Mrs M A Taylor, DipEd (Durban)

SENCO

Ms J E Robertshaw, BA (North London), MA (Open), PGCE
Senior Learning Support Assistants
Mrs S Lipington, BA (Warwick)
Mrs N Mills, BA, MA Literature (Open)
Mrs M Owen, NVQ (Supporting Teaching & Learning in Schools)
Learning Support Assistant
Mrs M Horsburgh, MA (Institute for Translators and Interpreters, Antwerp)

Counsellor

Mrs K Cross, BA (Lancaster) English, MA (Middlesex) Psychotherapy

Librarian

Mrs W A Crane, BSc (Bradford), DipLib (Manchester)

School Administration

School Office Receptionist
Ms J Bates
Office & Data Manager
Mrs J L Boreham, BSc (Anglia Ruskin)
Headmaster’s Secretary
Ms A K E Davidson, BA (Oxon)
Examinations Officer
Mrs S A Dobra, BVSc (Sydney)
Development and Alumni Officer
Mrs S A Earl, DipM (CIM)
Finance Assistant
Mrs L FitzGerald, BA (Manchester)
Finance Officer
Miss N J Holmes
Pastoral Support Officer
Mrs B Kendall
Trip and Finance Administrator
Mrs V L Marriott, BA (Southampton)
Administration Officer, Y7 & In Year Admissions
Mrs L Martin
Finance Officer
Mrs S A Moore
Attendance Officer/Sixth Form Study Supervisor
Mrs K A Peermohamed, BSc (SNDT University Mumbai)
Careers & Higher Education Adviser
Mrs L J Thomas, BA (Loughborough)
Exams Assistant
Miss K Thomson
Personnel Administrator
Mrs Natalie White

Technicians

Mrs D M Grenier, BSc (Imperial College London) Biology
Mrs S Harvey, BTech (Bradford), Physics
Mr M Long, DT
Mr A Mills, BSc (Sheffield), Chemistry
Dr K Noguchi-Amann, PhD (Senshu University Tokyo), DT
Mrs T McCulloch, BA (Wimbledon School of Art), Art
Mrs P J Winn, Senior Technician, Chemistry
Mr M McKeen, PE & Games Assistant

Accordion Title 

Estates & Facilities Manager
Mr A D Stanley
Caretakers
Mr M J Spinks, Mr G A Thomson
Cleaning Supervisor/Caretaker
Ms K Legedz
Catering Manager
Miss D M Drawbridge

Visiting Music Staff

Mr J Brightwell, ARCM, Clarinet, Saxophone
Miss G R F Broome, GRSM, ARCM, ARCO, LTCL, FISM, Piano, Organ, Jazz Piano
Mr W Buchanan, MA, Drum Kit and Percussion
Mr C S Dabner MA, Guitar and Bass Guitar
Mr N A Fish, FTCL, LTCL, Brass
Mr A Goss, BMus, ARAM, GRSM, FTCL, LRAM, LGSM, ARCO (CHM) FRSA, Singing, Piano
Mr M J Hitchcock, CertEd (Christ Church), LRAM, Violin and Viola
Mrs S R Hitchcock, DRSAM, Cello
Mrs D I Jones, CertEd Mus (Germany) Perf Dip (Netherlands), French Horn
Mr P D Lacey, LGSM, Brass (Director of the Big Band)
Mrs V M Lloyd, ARCM, Piano
Mr R J Love, NDD, Classical Guitar
Mrs N Sargeant, GRSM, LRAM, Oboe, Piano
Mrs N A Scaife, Dip RCM (Tchrs and Perfs), Piano, Junior Singers, Theory
Mr P Simmons, MA, LRAM, Cert Ed, Saxophone, Clarinet, Flute